Fitness Trendleri 2023

Fitness endüstrisi yıllık yaklaşık 100 milyar dolarlık küresel bir endüstridir ve yavaşlamak bir kenara her yıl yeni çıkan fitness trendleri ile hızını artırarak büyümeye devam etmektedir.

Fitness Trendleri 2023″ yazımda teknolojik gelişmelerin de etkisiyle bu endüstrideki popüler akımlara değinmek istedim. 2022’de, yılın en büyük fitness trendleri, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT), giyilebilir egzersiz teknolojisi, grup çalışmaları ve yeni teknolojik gelişmelerle birlikte koşu bandlarıydı.

Peki 2023 yılında neler ön plana çıkıyor? Son birkaç yıldır, insanların sağlık ve zindeliği her zamankinden daha fazla dikkate almaya başladığı, koşu ve ağırlık antrenmanı gibi ana akımların yanında yoga ve meditasyon gibi zihinsel sağlık ve rahatlamaya da önem vermeye başladığı değerlendirilmektedir. Yeni fitness trendleri mobil araçlar, uygulamalar, sosyal medya ve teknolojik gelişmelerden oldukça etkilenmişe benziyor.

Merak edenler için işte önde gelen fitness trendleri:

En Popüler Fitness Trendleri

10. Sağlıklı / Sürdürülebilir Bir Zayıflama ve Kilo Kontrolü

Fitness Trendleri
En Popüler Fitness Trendleri

2023 yılının fitness trendleri arasında, geçmiş yıllardaki “hızlı diyetlerden” ziyade, zayıflama ve kilo kontrolünde, işlevsel ve uzun vadeli bir yaklaşım yerini alacak. Hızlı kilo verme ve sadece diyet yaklaşımları yerine sağlıklı beslenme ile beraber düzenli egzersiz eşliğinde, gerçek sürdürülebilir kilo kontrolü programları artık daha popüler. Kilodaki sürekli inişler çıkışlar hem sağlıksız hem de sinir bozucudur. Birçok insan, mükemmel olduğu iddia edilen zayıflama programlarından bıkmış durumda. Bu nedenle yeni alternatifler yolda.

9. Fiziksel ve Zihinsel Çeşitlilik

En yeni Fitness Trendleri
Popülerleşen Spor Fitness Trendleri

Spor salonlarına yönelik talepler gittikçe daha bireysel ve daha spesifik hale geliyor. Bu nedenle üyelerine geniş bir hizmet yelpazesi sunan merkezler rakiplerine fark atar hale geliyorlar.

Bu çeşitlilik Fitness Trendleri 2022’in bir parçası, çünkü spor yapmak isteyenler artık sadece kuvvet antrenmanı ve koşu ile sınırlı kalmak niyetinde değiller. Son zamanlarda Yoga, Zumba, Aerobik, CrossFit, Kickboks, Pilates, ve Dövüş Sanatlarına ilgi hızla artmakta.

Fitness tutkunları, kasları gelişimi veya zayıflamanın dışında zihinsel rahatlamanın da arayışı içindeler. Endüstri uzmanları, egzersiz, yüzme dersleri ve bisiklet gibi temel programların yanında yoga, dans ve meditasyon derslerine katılımın yaygınlaşacağı görüşünde.

8. Dairesel Antreman

Fitness
Yeni Fitness Trendlerinden Dairesel Antreman

Dairesel antremanın HIIT’e benzediği düşünülse de ona göre daha düşük, orta yoğunlukta, bir egzersiz programı olduğunu belirtmek isterim. Dairesel antreman tipik olarak art arda ve önceden belirlenmiş bir sırada tamamlanan yaklaşık 10 egzersizden oluşan bir gruptur. Her egzersiz, hızlı bir dinlenme ve bir sonraki egzersize geçmeden önce belirli sayıda tekrar veya belirli bir süre boyunca gerçekleştirilir. Çalışma süresi 20 ile 40 saniye olarak belirlenirken, istasyonlar arasındaki dinlenme süresi sporcuların güç düzeyine, amaca göre ayarlanıyor. 

İlk defa 1953 yılında, İngiltere’nin Leed Üniversitesi’nde geliştirilen bu metot önümüzdeki dönemde popülaritesini arttıracağa benziyor.

7. Yoga

Fitness Trendleri yoga
Yeni Trend Yoga

Ruhsal bir rahatlama aktivitesi olarak Yoga’nın, dünya genelinde popülerliği her geçen gün artmaktadır. Amacı, bedensel, zihinsel ve ruhsal yaşantımıza bir denge getirmektir. Temel fiziksel duruşlara ve nefes egzersizlerine ağırlık veren yoga, bedenimiz ve zihnimiz üzerinde kontrol sağlamamıza yardımcı olur.

Yoga birlik demektir. Bu, şimdiki zamana ve buraya odaklanan bir durumdur. Kendini keşfetmenin, farkındalığın, zihnin, bedenin ve ruhun birleşmesinin bir yoludur. Yogada sizi terleten ve kalori yaktıran bir dizi duruştur, ancak bundan daha fazlası, zihnin kısıtlamalarından ve kendimize koyduğumuz sınırlamalardan kaçmanın bir yoludur.

Yoganın popüler fitness trendleri arasında yer bulmasının en büyük nedeni fiziksel yaydalarının yanında zihni rahatlama ve dinginlik sağlamasıdır. Yoga rekabetçi veya hedefe yönelik değildir. İnsanlarla dolu bir sınıfta olsanız bile, bu kişisel bir uygulama olarak kalır.

6. Koçluk Uygulamaları

Fitness
Fitness Trendleri

Fitness endüstrisinde, gerek sporla ilgili firmalar gerekse fitness uygulama geliştirme şirketleri sürekli bir büyüme ve gelişme arayışı içerisinde. Fitness ve teknolojinin kesişme noktasında yenilikler mantar gibi karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Fitness uygulamaları ilk olarak yemek planları ve genel çalışma programları ile spor yaşantımıza dahil oldular. Ancak artık koçluk uygulamaları çeşitlendirildi ve kullanıcıya kişisel özelleştirmeler sunmaya başladı. Egzersiz planlamasında ya da takibinde sorun yaşıyorsanız, 2023 yılında, telefonunuzda çok daha fazla seçenek olması sayesinde bu zorlukları daha kolay aşabileceksiniz.

5. Vücut Ağırlığı Egzersizleri

2023 yılı fitness trendlerini sıraladığımız listemizde vücut ağırlığı egzersiz programları 5. sırada geliyor. Değişken dirençli vücut ağırlığı antrenmanı ve çoklu hareket düzlemleri kullanan nöromotor hareketlerin bir kombinasyonunu kullanan bu program, vücut ağırlığını antrenman yöntemi olarak kullanmakla ilgilidir. Vücut ağırlığı eğitimi 2013’ten önce bir anket eğilimi seçeneği olarak görünmedi, çünkü son birkaç yıldır dünyadaki spor salonlarında sadece popüler oldu (tanımlanmış bir trend olarak).

4. Evde Uygulanabilecek Fitness Seçenekleri

yeni spor trendleri
Evde Fitness Teknolojisi

2020’de corona virüs nedeniyle yeni bir evde fitness dalgasının doğuşuna şahit olurken, 2023 yılında bu trendin artık alışkanlık haline gelmesiyle önemli ölçüde genişlemesi öngörülüyor. İnsanlar artık evde sağlık ve fitness hedeflerine ulaşmak için son derece etkili, teknoloji odaklı seçeneklere sahipler.
Spor salonuna gitmeye gerek kalmadan, evde egzersiz yapabilmek için koşu bisikletleri, koşu bantları veya akıllı ayna gibi cihazlar da dahil olmak üzere evde yeni bir fitness teknolojisi çağına girmiş durumdayız.
Buna ek olarak, internet üzerinden yayın yapan profesyonel ekiplerin hizmetleri de evde fitness pazarında büyük bir etki yaratıyor. Örneğin Les Mills ve Classpass gibi güvenilir spor markaları, hizmetlerini kullanıcıların kendi evlerinde rahatça alabilecekleri internet yayıncıları arasında yer alıyor. Bu markalar, Insanity veya P90x gibi geleneksel videolar gibi antrenmanları tekrarlamak yerine, bu hizmetleri kullanıcılar için özelleştirilebilir seçenekler ve ayrıntılı geri bildirim ve izleme metrikleri eklemektedirler.

3. Grup Egzersizleri :

Spor Trendleri
Yeni Trend Grup Egzersizleri

Beşten fazla katılımcı olarak tanımlanan grup egzersiz eğitimleri, grup ve arkadaş ortamı aracılığıyla bireyleri motive eder. Popülerleşen spor trendleri arasında yer alan grup dersleri, kardiyo temelli derslerden kapalı mekan bisikletçiliğine, dans temelli derslere ve yoga derslerine kadar birçok sınıf ve ekipmanı öğreten eğitmenlerle farklı fitness seviyeleri için etkili motivasyon sağlayan seanslar olarak tasarlanmıştır. Grup egzersizi eğitim programları uzun süredir varlığını sürdürmekle birlikte dünya çapında potansiyel bir trend olarak son yıllarda ön plana çıkmıştır.

2. Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Çalışma (HIIT) :

HIIT
HIIT Kardiyo

En popüler fitness trendleri arasında 2014 yılından beri ilk 5’te yer alan HIIT özellikle hızlı yağ yakımı sağlaması açısından zirveyi uzun yıllar bırakmayacak gibi. Yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz veya sprint aralıklı egzersiz olarak da adlandırılan yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman (HIIT) tüm enerjinizi tüketecek kadar kısa dinlenme süreleri ile yüksek tempolu hareketlerin ardı arkasına yapılması ilkesine dayanan kardiyovasküler bir antreman şeklidir. Kesin bir HIIT antreman süresi olmamakla beraber, genellikle kişinin mevcut kondisyon düzeyine ve egzersizlerin yoğunluğuna göre 30 dakika kadar sürebilir. HIIT’in popüler olmasının en büyük sebeplerinden birisi fazla zaman almadan etkili sonuç alınabilmesidir.

1. Giyilebilir teknoloji :

Fitness Trendleri
Giyilebilen Teknoloji

2023 yılı fitness trendleri değerlendirmesinin bir numarasında, 2016’dan beri olduğu gibi (2018 hariç) yine giyilebilir teknolojiler var. Akıllı saatler, İK monitörleri ve GPS izleme cihazlarının başı çektiği teknolojik ekipmanların arasında Fitbit, Samsung Gear Fit2, Misfit, Garmin ve Apple tarafından üretilen fitness ve etkinlik izleyicileri sayılabilir. Bu cihazlar ile günlük kalori alımı ve makro hesabı, adım sayısı, kalp ritmi, yağ yakma oranı, koşu mesafesi gibi pek çok aktiviteyi takip edebilirsiniz. Giyilebilir teknolojinin yaklaşık 95 milyar dolarlık bir endüstri olduğu tahmin edilmektedir.

Giyilebilir teknolojideki gelişmeler kullanıcıların, önemli sağlık ölçümlerini toplayarak egzersiz verimliliğini artırmasını, sağlıklı yaşam tarzları geliştirmesini, kronik hastalıkları yönetmesini ve nihayetinde yaşam kalitesini yükseltmek için fitness profesyonelleri ve sağlıkçılar ile birlikte çalışmasını her zamankinden daha kolay hale getirmektedir.

Share this content: