Günlük Egzersiz Kalp Rahatsızlığı Riskini Azaltır

Günlük Egzersiz Kalp Rahatsızlığı Riskini Azaltır

İtalya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, artan fiziksel aktivite seviyeleri ve aktif bir yaşam tarzı, daha ileriki yaşlarda kalp rahatsızlığı riskini azaltmaya yardımcı olduğu ortaya konmaktadır.

Araştırmacılar, yaşlı kadın ve erkeklerde farklı fiziksel aktivite kalıplarının kalp rahatsızlığı ile nasıl bağlantılı olduğunu incelediler ve daha fazla aktivitenin daha düşük kalp rahatsızlığı ve ölüm oranları ile ilişkili olduğunu buldular.

Riskteki en büyük azalma, her gün 20 dakikadan fazla fiziksel egzersiz yapanlarda görüldüğü ortaya çıktı.

Araştırmacılar, 65 yaş ve üstü 3.099 İtalyan hakkındaki verileri incelediler. Çalışma ekibi, kalp yetmezliği , felç ve koroner kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıkları belirlemek için anketler, hastane kayıtları veya klinik değerlendirmeler kullandılar.

Sonuçlar, fiziksel aktivitenin düşük olmasının kalp rahatsızlığı oranları ile bağlantılı olduğunu gösterdi. Fiziksel aktivite, sadece 20 dakika bile olsa, ileri yaşlar için çok faydalıdır.

Hareketsiz kalmamak için yapabileceleriniz:

1. Yürüyün: Yürümek, tüm vücudunuz çalıştıran bir egzersizdir. Özellikle hızlı yürüyüş, kalbinizi güçlendirmenin harika bir yoludur. Hızlı yürümek, kalp atış hızınızı artırır ve diğer egzersiz türlerine göre eklemlerinizi daha kolay çalıştırır. Ayrıca her an her yerde yürüyebilirsiniz. 

2. Bisiklet binin: Yine tüm vücudunuzu çalıştıran kalp ritminizi artıran etkili bir egzersizdir.

3. Yüzün: Diğer egzersiz türlerinin aksine, yüzme eklemlerinizi aşırı zorlamaz. Kalp ritminizi yükseltir, kalori yakımını hızlandırır.

Sonuç olarak;

Kalbinizi güçlendirmek, sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Ve kalbinizi güçlendirmenin en iyi yolu egzersiz yapmaktır . Şunu unutmayın, egzersiz yapmazsanız, kalp hastalığına yakalanma olasılığınız, yapan birine göre çok daha fazladır. 

Paylaşmak güzeldir:

Yazan:

formvefitness

Merhaba ben İsmail. Sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek bir hayat için çıktığım yolda öğrendiklerimi bloğumdan paylaşmak istedim. Kendime ve sizlere faydalı olabilmek dileğiyle...

Tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.