Balık Yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler


balık yağının Faydaları
Neden Balık Yağı Kullanmalıyız?

Balık yağı, en çok tavsiye edilen besin takviyelerinden biridir.
Sağlığınız için çok önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Çok fazla balık yemiyorsanız, bir balık yağı takviyesi almak, yeteri kadar omega-3 yağ asidi almanıza yardımcı olabilir. Peki neden balık yağı ve omega-3 bu kadar önemli? Bunu öğrenmek için yazımıza bir göz atalım:

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, balık dokusundan elde edilen yağdır.
Genellikle ton balığı, hamsi veya uskumru gibi balıklardan elde edilir. Ayrıca, morina karaciğeri gibi, diğer balıkların karaciğerlerinden üretilebilir.
Sağlık çevrelerince haftada 1-2 porsiyon balık yemek önerilmektedir. Bunun nedeni, balık yağında bulunun omega-3 yağ asitlerinin, çeşitli hastalıklara karşı vücudumuzu desteklemesi yanında sağlık açısından pek çok faydası bulunmasıdır.
Bununla birlikte, haftada 1-2 porsiyon balık yemiyorsanız, balık yağı takviyeleri yeterli miktarda omega-3 almanıza yardımcı olabilir.

Balık Yağı
Sağlık İçin Haftada 1-2 Öğün Balık Tüketin

Balık Yağı Kalp Sağlığınızı Korumada Yardımcı Olur

Araştırmalar, daha fazla balık tüketen insanların daha düşük kalp rahatsızlıkları oranlarına sahip olduğunu göstermektedir.
Balık yağının kalp sağlığı için yararları:
Kolesterol seviyeleri: “İyi” HDL kolesterol seviyelerini artırabilir. Ancak, “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğü görülmemektedir.
Kan basıncı: Düşük miktarlarda tüketimi bile, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
• Atardamarlarınızın sertleşmesine neden olan plakları önleyebilir
• Ölümcül aritmi: Risk altındaki insanlarda ölümcül aritmi olaylarını azaltabilir. Aritmi, bazı durumlarda kalp krizine neden olabilecek anormal kalp ritimleridir.

Balık Yağı Beyin Fonksiyonları ve Sinir Sistemini Destekler

Beynimizin yaklaşık % 60’ı yağdan oluşur ve bu yağın çoğu omega-3 yağ asitleridir. Beynin beslenmesinde bazı yağlar çok önemlidir. Tüm beyin yağları içerisinde, Omega-3 balık yağının DHA bölümü en önemlisidir.
Araştırmalar balık yağı takviyelerinin beyin işlevlerinin korunmasına ve bazı zihinsel hastalıkların başlamasını önlemede yardımcı olduğunu göstermektedir. Düzenli bir şekilde takviye olarak kullanıldığında, hem şizofreni hem de bipolar bozukluk semptomlarını azaltabileceği değerlendirilmektedir.

Balık Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olabilir

Dünya genelinde, yetişkinlerin yaklaşık % 39’u aşırı kilolu, % 13’ü ise obezdir. Balık yağı takviyeleri, obez kişilerde vücut bileşimini ve kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltmaktadır.
Ayrıca, bazı araştırmalar balık yağı takviyelerinin diyet veya egzersizle birlikte kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir. Balık yağı, iştahı azaltır, uzun süre tokluk hissi verir, yağ yakımını kolaylaştırır. Ayrıca bel bölgesi yağlarında azalma sağlar.

Düzenli Balık Yağı Kullanmak Cilt Sağlığını Korur

Cildiniz vücudunuzdaki en büyük organdır ve bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir.
Cilt sağlığı, güneş ışığına uzun süre maruz kalınması sonrası veya yaşlanma nedeniyle bozulabilir. Bununla düzenli balık yağı kullanımı birlikte cildin pürüzsüz ve parlak görülmesine yardımcı olur. Sivilce problemlerinde, sivilcelerin azalmasını hatta yok olmasını sağlar. Balık yağının içerdiği omega 3 yağı cildimizin dinç ve canlı kalmasında önemli bir rol oynar. Hücreyi yenileme etkisi ile cildi güzelleştirir daha canlı ve parlak gözükmesini sağlar.

Balık Yağı Karaciğer Yağlanmasına Karşı Korur

Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, karaciğer yağlanması ile kalp hastalıkları riskinin arttığına işaret ediyor. Ayrıca diyabet ve karaciğer yağlanması olanlarda siroz ve karaciğer kanseri gelişme riski de artıyor. Omega-3 takviyesi yağlanmaya karşı koruduğu gibi, karaciğer yağlanması bulunan yetişkinlerde bunu azaltıcı etkiye de sahiptir.

Omega-3 Çocuk Gelişimine Katkı Sağlar

Omega-3 yağ asitlerinin çocuk beslenmesindeki önemlerini son 10 yılda çok daha net bir şekilde öğrendik. Bebeklerin daha anne karnındayken bu elzem yağ asitlerine ihtiyaçları var. Bu iki madde (EPA ve DHA bedende üretilemiyor. Dışarıdan hazır alınmaları lazım) özellikle beyin ve gözlerin gelişimi, sinir sisteminin olgunlaşması, pıhtılaşma sisteminin dengeli çalışması için Omega-3 yağlarının varlığı çok önemli. 

Balık Yağı Nasıl Kullanılmalı

Haftada 1-2 porsiyon yağlı balık yemiyorsanız, bir balık yağı takviyesi almayı düşünebilirsiniz.
Dikkat etmeniz gerekenler:
Dünya Sağlık Örgütü, günlük 0.2-0.5 gram (200-500 mg) kombine EPA ve DHA alımı önerir. Bununla birlikte, hamileyseniz, emziriyorsanız veya kalp hastalığı riski varsa dozaj farklılık gösterebilir.
Birçok balık yağı takviyesi servis başına 1.000 mg balık yağı içerir – ancak yalnızca 300 mg EPA ve DHA bulunur.
Omega-3 açısından daha zengin olması açısından 1.000 mg balık yağı için en az 500 mg EPA ve DHA içeren markaları seçmeniz daha faydalı olacaktır.

Leave a Reply