Yaz Boyunca Formda Kalmak için İpuçları

Yaz Boyunca Formda Kalmak için İpuçları

Formda kalmak istiyorsunuz ancak sıcak bir yaz gününde, kim havasız, kalabalık bir spor salonunda egzersiz yapmak ister ki? Aslında uygun taktikleri kullanırsanız, yaz boyunca sağlıklı kalabilir ve açık havayı spor salonunuza dönüştürebilirsiniz.

Formda kalmak için spor salonuna ihtiyacınız olmadığını vücut ağırlığı ile de etkili egzersizler yapabileceğinizi sanırım biliyorsunuzdur. Ayrıca;

Vücut ağırlığı ile egzersiz yapmak kavramı illaki evde dört duvar arasında egzersiz yapmak demek değildir. Bunun için arka bahçenizi, parkları , sahil kenarları (plaj ya da göl ) veya güneşin, sıcaklığın ve temiz havanın tadını çıkarabileceğiniz başka herhangi bir yeri kullanabilirsiniz.

Yeni bir yaz egzersiz programı için işte size birkaç öneri:

Açık havada değişik yürüyüş veya koşu parkurları deneyin.
Bir parkta arkadaşlarınızla beraber egzersizler yapın.
Gün doğumunda yoga dersine katılın.
Vücut ağırlığı egzersizlerinizi ev yerine açık havada yapın.

İster yeni bir şey denemeye karar vermiş olun, isterse normal rutininizi devam ettirin, yazın açık havada egzersiz yaparken şu iki önemli konuyu aklınızdan çıkarmayın:

Daha fazla aktif olmaya ve egzersiz yapmaya odaklanmak,
Sıcak havalarda güvende kalmak için önlem almak.
Özellikle daha yoğun antrenmanlarda, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun ve sağlık muayenesinden geçin.

Formda Kalmak İçin Yaz Tüyoları

Fitness’ı Eğlenceli Hale Getirin: Yeni Başlayanlar İçin Bir Egzersiz Rehberi

Yaz aylarında formda kalmak için en iyi tavsiye açık havanın tadını çıkartarak egzersiz yapmaktır. Outdoor fitness, eğlenceli yaz antrenmanları için birden fazla seçeneğe izin verir. Sizin için bu, tenis, yüzme, bisiklete binme, parkta şınav ve diğer vücut ağırlığı egzersizleri olabilir.

Gerçekten keyif alacağınız bir egzersiz programı geliştirmeye çalışın. Sabah erken kalkma fikrine hiç alışık değilseniz sabah saat 6’da göl kenarında pilates dersleri almaya kalkmayın. Tersine, gün içinde yoğun mesai temponuzdan dolayı egzersize vakit ayıramıyorsanız , sabah erkenden egzersiz yapmayı hedefleyin.

Yürümek daha fazla hareket etmenin eğlenceli ve zevkli bir yoludur. Günlük 10.000 adım atmayı hedefleyin. Bu çok fazla geliyorsa, daha düşükten başlayın ve bu sayıyı kademeli olarak artırın. Telefonunuzda bir adım takip uygulaması yoksa adımlarınızı saymak için bir uygulama indirebilirsiniz.

Yürümeyi eğlenceli hale getirmek için, bir arkadaşınızla sabah park gezintisi planlayın. Okumak istediğiniz bir kitabın sesli kitap olarak indirin ve yürüyüş esnasında dinleyin böylece zamanınızı hem kitap okumak hem de spor yapmak için etkin olarak kullanmış olursunuz.

Mesai Günleriniz İçin Hızlı Egzersizler

Sıcak havalarda yürümek veya daha fazla hareket etmek harika bir başlangıçtır, ancak daha yoğun egzersizleri de tercih edebilirsiniz. Bunu yapmak için spor salonunda saatler harcamanıza gerek yok, ve özellikle sıcak yaz aylarında. Aslında, 15 dakika gibi kısa bir sürede yoğun bir antrenman yapabilirsiniz.

Bazen alternatif olarak seri antrenman olarak da adlandırılan yüksek yoğunluklu interval antrenmanı (HIIT) ile çok daha kısa sürede tüm vücut antrenmanı yapabilirsiniz.

Yazın Egzersiz Yaparken Susuz Kalmayın

Yaz aylarında formda kalmak için egzersiz yapıyorsanız küçük bi öneri: daha fazla su için.

Genel olarak, vücudumuzun yaklaşık yüzde 65’i sudur, bu nedenle susuz kalmanın vücut sıcaklığından ruh halinize kadar her şeyi etkilediğini unutmayın. Susuz kalmak ayrıca performansı ve sağlığınızı da bozabilir.

Su ihtiyacınızı en iyi yine su karşılar. Farklı lezzetli değişik içecekler tercih edebilirsiniz ancak susuzluğu en iyi su giderir.

Paylaşmak güzeldir:

blank
Yazan:

formvefitness

Merhaba ben İsmail. Sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek bir hayat için çıktığım yolda öğrendiklerimi bloğumdan paylaşmak istedim. Kendime ve sizlere faydalı olabilmek dileğiyle...

Tüm yazıları gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.