Hızlı Kilo Vermek mi Yoksa Yağ Yakmak mı?


Hızlı Kilo vermek ve fit bir görünüme sahip olmak isteyen çoğu kişi, diyet yapmaya başladığında otomatik olarak yağ yakacağını da düşünür. Bu gerçekte ne kadar doğru? Öncelikle şunu belirtelim ki “Hızlı kilo vermek ile sağlıklı olarak kilo vermek arasında büyük fark var. Örneğin şok diyetlerle 1 haftada 4-5 kilo vermek, aslında kilo vermenin temel amacı olması gereken yağlardan kurtulmayı sağlamaz. Bu tip diyetler sadece su ve kas dokusu kaybına yol açıyor.

Kilo verirken bunu sağlıklı bir şekilde yapmak öncelikli olduğundan verdiğiniz kilonun nereden gittiğini bilmeniz önem taşır. Ağırlık nereden gidiyor? Kemiklerden mi? Yağlardan mı? Kaslardan mı? Sudan mı? 

Kaslardan ya da sudan verilen kilo sağlıksız kabul edilmektedir. Verdiğiniz kilonun yağ kütlelerinin erimesiyle gitmesi bu noktada büyük önem taşır.

Fitness ile Kilo vermek
Kilo Vermek İçiin Sağlıklı Diyet Şart

Hızlı Kilo Vermek Ama Nasıl?

Genellikle hızlı kilo vermeyi düşünen insanlar, kaç kilo vermeleri gerektiğini bildiğini düşünür, ancak vücut yağ yüzdelerini (ağırlıklarının yüzde kaçının yağ olduğunu) bilmediklerinden, kilo vermek için yanlış yöntemler tercih ederler.

Özellikle hızlı kilo vermek isteyenler fazlalıklarından bir an önce kurtulmak için kardiyo yapmanın ve alınan günlük kalori miktarını ciddi şekilde azaltmanın en iyi yol olduğunu düşünürler.

Çok düşük seviyeli karbonhidrat diyetleri (şok diyetler) sanıldığı gibi faydalı olmayabilir. Vücut enerji için karaciğerdeki glikojeni bitirince kasları kullanmaya başlar. Kas kaybı ile beraber su da atılır. Böylece hızlı bir kilo kaybı yaşanır. Diyeti yapan kişi doğru yolda olduğunu düşünsede kas kaybı ile birlikte metabolizma hızı düşer ve vücut zindeliğini yitirir.

Kaybedilen şeyin yağ veya kas olup olmadığına bakmaksızın yapılacak bu tarz diyetler sonrası, verilen kilolar kısa sürede geri alınabileceği gibi vücut sağlığınız da olumsuz yönde etkilenecektir.

Yağ Yağmak istiyorsanız …

Birçok insana “Yağ yakmak mı istiyorsun, kilo vermek mi istiyorsun?” diye sorarsanız, cevapları: “Aynı şey değil mi? Elbette yağ yakmak istiyorum! ” olur.

Bu durumda bilinçsizce hızlı kilo vererek belki hedefledikleri ağırlığa inecek, ancak daha küçük bedene inselerde vücutları daha iyi veya fit görünmeyecektir. Sadece daha yüksek oranda vücut yağı ve düşük kas oranı ile sıska bir vücuda sahip olacaklardır. Bu durumdan kurtulmak için:

1.Ağırlık Antremanı Yapın

Daha sağlıklı olmak, vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmak ve forma girmek istiyorsanız, kilo verme yolculuğunuzda ağırlık antrenmanı yapmalısınız.

Kilo verirken sadece kardiyo yapmak yeterli olmayacaktır. Kaslarınıza da geliştirmek ve kas büyüklüğünü artırmak zorundasınız. Bunu yapmanın en hızlı yoluda ağırlık antrenmanı yapmaktır. Kilo verirken vücudunuzun daha şekilli görünmesini istiyorsanız hangi bölgenizi geliştirmek istiyorsanız o bölgedeki kasları çalıştıran egzersizler yapabilirsiniz

2.Yeterli Kalori Alın

Kilo vermek bir süreçtir. Bu süreci sağlıklı bir şekilde yürütmeye özen göstermeniz gerekir. Dediğim gibi, yemeği keserek ve kalorileri dramatik bir şekilde azaltarak çılgınca kardio yapmak sizi hedefe götürmeyecektir.

Kilo verirken kaslarınızı kaybetmek istemiyorsanız yeterli şekilde beslenin. İdeal olan haftada yarım kilo ila bir kilo arasında vermektir. Bunun için günlük kalori ihtiyacınızın yaklaşık %20’si kadar bir kısıntıya gitmeniz en iyisi olacaktır.

Uzun bir süre karbonhidratsız bir beslenme alışkanlığı sonrası vücut alınan az bir enerjiyi dikkatli harcamak için metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Bu süreçte kas kaybı ile beraber metabolizmanın yavaşlaması istediğiniz kiloları verememenize sebep olacaktır.

3.Yeterli Protein Tüketin

Günlük yeterli protein tüketmek zayıflama diyeti sırasında sadece kaslarınızı korumak için değil, aynı zamanda diyetinizin başarıya ulaşmasındaki en önemli faktörlerden biridir. Protein bakımından zengin gıdalar tokluk hissini uzatarak öğünler arasında açlık krizine girmenizi önler ve bu sayede gün boyu daha az kalori almanızı sağlar.

Uyguladığınız diyette günlük ihtiyacınızı karşılayacak miktarda protein yoksa vücut kas dokularını kullanmaya bşalar. Bu da zaman içerisinde kas kaybının ve kas dokularının küçülmesine sebep olabilmektedir. Bunun yerine Yeterli protein alımı ve uygun bir fitness programı ile kaslarınızı korurken yağlarınızı eritebilirsiniz.

Sonuç olarak hızlı kilo vermek için aç kalmaya değil kaslarınızı korumaya ve yağ yakmaya odaklanın. Bunu sağlamak için dengeli bir diyet ve ağırlık antrenmanı ile beraber, aşırı değil, yeterli kardiyo yaparak ideal sonucu alabilirsiniz.

Leave a Reply