Zayıflamak İçin Sabah Alışkanlıklarınızı Değiştirin


Hiç şüphe yok ki, dengeli bir diyet ve düzenli egzersiz zayıflamak için yapılması gerekenler listesinde en üst sırada yer alır. Aynaya bakıp vücudumuzdaki fazlalıklar bizi rahatsız ettiğinde zayıflamak için işe beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmekle başlarız.

Peki güne başlama alışkanlıklarımız nedeniyle de kilo almaya meyilli olabileceğimizi hiç düşündünüz mü? Zayıflamaya çalışırken birçok insanın yaptığı en büyük hata, sabah kalktığımız andan itibaren yapılan her şeyin günün geri kalanı için temel oluşturduğunu göz ardı etmemizdir. Siz de zayıflamak için çaba harcıyor ancak istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız, kilo verme hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacak sabah alışkanlıklarına göz atmanızda fayda var. İşte size egzersiz ve sağlıklı beslenme ile beraber zayıflamanıza yardımcı olacak bazı sabah alışkanlıkları. Alışkanlıkları

Güne Erken Başlayın:

Kilo Vermek İstiyorsanız Güne Erken Başlayın
Zayıflamak İstiyorsanız Güne Erken Başlayın

Saatlerce uyumak sizi rahat hissettirebilir, ancak son araştırmalar uykusuzluk kadar aşırı uykunun da çeşitli hastalıklar ile bağlantılı olduğunu ortaya koymaktadır. Erken yatmak ve erken kalkmak sadece vücudunuzu sağlıklı kılmakla kalmaz, gün içerisindeki beslenme alışkanlığınızı da etkiler.

Örneğin; gece geç yatma alışkanlığı olan kişilerin daha uzun süreler uyanık oldukları için enerji ihtiyaçlarının artığı, buna bağlı olarak daha fazla açlık hissi yaşayarak daha çok yemek tükettikleri ve zayıflamanın zorlaştığı bilinmektedir. Az uyumak gibi çok uyumak da kilo vermenizi olumsuz etkileyen bir durum olacaktır.

Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın:

Kilo Vermek için Sağlıklı Kahvaltı
Sağlıklı Bir Kahvaltı Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Sabahları kahvaltı yaptığınızda enerjinizi arttırmaya yardımcı olur ve vücut glikoz seviyelerini dengeler. Aynı zamanda kandaki kortizol seviyelerini düşürmede yardımcı olur ve günün geri kalanında kalorilerin kesilmesini kolaylaştırır. Yani kahvaltı yapmak, zayıflamak için gün boyunca daha az kalori almanızı sağlar.

Kahvaltının atlanması, metabolizmanızı ve vücudunuzun yağ yakma özelliğini bozar. Ya da uyandıktan sonra kahvaltı yapmak için çok uzun süre beklemek aynı zamanda midenizdeki asitli meyve sularının üretimini artırarak iltihaplanma ve gastrit semptomlarına neden olabilir.

Bol Su İçin:

Kilo Vermek İçin Sabah Su İçin

Güne kahve veya çayla başlamadan önce sabahları bir bardak su içmelisiniz. Sabahları bir bardak su içmek sindirim sisteminizi temizler ve metabolizmanızı güçlendirir. Ayrıca iştahınızı ve kalori alımınızı azaltmanıza dolaylı olarak yardımcı olur.

Özellikle zayıflamak istiyorsanız, bir bardak ılık su ile güne başlayın. En iyi sonucu elde etmek için suya limon ve bal ekleyin, bal ve limon midede alkali bir ortam oluşturur ve daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Gün Işığını Kaçırmayın:

Gün Işığı Zayıflamanıza Yardımcı Olur

Bu size tuhaf gelebilir ama gün ışığı zayıflamanıza yardımcı olabilecek diğer bir etkendir. Günün ilk ışıkları ile uyanmak vücut saatinizi düzenler, metabolizmanızın düzenli çalışmasını sağlar.
Güneş ışığı vitamini olarak da bilinen D vitamini aldığımız gıdalara ilave olarak doğrudan güneş ışığına maruz kalınması sonucu vücudunuz tarafından da üretilir. Yapılan araştırmalar, obez kişilerde D vitamini seviyelerinin düşük olduğunu göstermiştir. Hatta D vitamini eksikliği obezitenin ve metabolik sendromun kaynağı olabilir. 

Leave a Reply