Yeşil Çay Hakkında Herşey


Yeşil Çay
Yeşil Çay Sağlıklı İçeceklerden Birisidir

Yeşil çay, tüketebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biridir. Şekersizdir, kalorisi yoktur ve sağlığa yararlı bir çok antioksidanlarla doludur. Yeşil çayın faydaları arasında beyin gelişimi, yağ kaybı, düşük kanser riski ilk akla gelenlerdir. Peki yeşil çay zayıflatır mı? Kansere karşı korur mu? Yeşil çay günde ne kadar tüketilmeli? İşte yeşil çay hakkında bilmeniz gerekenler…

Yeşil Çay Neleri İhtiva Eder

Yeşil çaydaki ana uyarıcılar arasında kafein, teobromin ve teofilin bulunur. Öte yandan, yeşil çayda bulunan bir amino asit olan L-theanine, sinir sistemi üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir.
Yeşil çay ayrıca, polifenol adı verilen yüksek konsantrasyonda güçlü antioksidanlar içerir. Aslında, yeşil çayın sağlık özelliklerinin birçoğu, polifenol içeriğine bağlanmaktadır.

Yeşil Çay Zihinsel Performansı Yükseltir

Çaydaki uyarıcılar sizi dinamik tutarken, beyninizin daha iyi çalışmasını da sağlayabilirler. Beyinde, kafeinin ana etki yöntemi, adenozin reseptörlerini bloke etmek, nöronların daha uzun süre ateşlenmesini sağlamak ve beyin aktivitesini arttırmaktır. Çalışmalar kafeinin konsantrasyon ve hafızayı iyileştirdiğini göstermiştir.
Ek olarak, L-theanine amino asidi rahatlatıcı bir etkiye sahipken, aynı zamanda kafeinle birlikte beyin işlevini artırabilir ve daha üretken olmanıza yardımcı olur.

Beyninizi Yaşlanmanın Olumsuz Etkilerinden Korur

Yeşil çay içmek kısa sürede beyin işlevini iyileştirmekle kalmaz, beyninizi de uzun vadede koruyabilir. Yapılan araştırmalar, düzenli tüketilmesi durumunda Alzheimer ve Parkinson hastalıklarından kurtulmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Alzheimer hastalığı, en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır. Parkinson ise, beyinde dopamin üreten nöronların ölümüyle sonuçlanan ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır.
Yapılan birçok çalışma, yeşil çaydaki antioksidan kateşinlerin nöronlar üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson hastalıkları riskini azalttığını gösteriyor.

Yeşil Çay İçmek Zayıflamaya Yardımcı Olur

Şimdi gelelim en çok merak edilen soruya yeşil çay yağ yaktırır mı? Klinik çalışmalar, yeşil çayın metabolizma hızını artıracağını ve yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Yeşil çay ayrıca kilo vermenize ve fazla kilolu ya da obez olma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yeşil çayın içerisinde doğal olan kafein maddesi bulunmaktadır. Kafein, vücudun hızlanmasını ve ısınmasını sağlayan oldukça kuvvetli bir maddedir.

Yapılan bir araştırmada, 12 hafta boyunca yeşil çay ekstresi alan grubun vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, vücut yağ kütlesi, bel çevresi, kalça çevresi ve vücuttaki yağ alanlarında önemli düşüşler olduğu gözlemlenmiştir.

Yeşil Çay ve Diyabet

Yeşil çay, kan şekeri seviyelerinizi (glikoz seviyeleri) düzenler. Aslında, çalışmalar yeşil çayın insülin hassasiyetini artırabildiğini ve kan şekeri seviyesini azaltabileceğini gösteriyor. Yeşil çayın şeker hastaları için faydası, herhangi bir yan etkiye neden olmadan kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olmasından ileri gelmektedir. Yine de bu konuda ortaya konmuş net bir bilimsel sonuç bulunmamaktadır.

Kalp Sağlını Korumanıza Yardımcı Olur

Damar tıkanıklığı ve hipertansiyonun (yüksek tansiyon) neden olduğu kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerindendir. kalp rahatsızlığı riskini düzenli spor yaparak azaltılabileceği gibi uygun besinler tüketerek azaltmakta mümkün.

Araştırmalar yeşil çayın toplam kolesterolü düşürdüğünü ve genel kolesterol profilini iyileştirdiğini göstermektedir. Risk faktörleri üzerindeki olumlu etkiler göz önüne alındığında, yeşil çay içenlerinin % 31’e varan oranda daha düşük kalp-damar hastalığı riski olduğunu görmek şaşırtıcı değildir.

Fiziksel Performansınızı Artırır

Yeşil çay içinde yüksek oranda bulunan kafein sayesinde fiziksel performansı ve egzersiz dayanıklılığını arttırır. Bir çok bilimsel çalışma Kafeinin fiziksel performansı (egzersiz dayanıklılığı ve eforu) önemli ölçüde arttırdığı ortaya koymuştur.

Kafein, yağ dokularındaki yağ asitlerini serbest bırakıp enerjiye dönüştürülmeye uygun hale getirerek fiziksel performansı arttırır.

Yeşil çaydaki antioksidanlar ayrıca fiziksel efor sırasında doku hasarını önlemeye de yardımcı olduğu değerlendirilmektedir.

Kanser Riskini Azaltır

Kanser günümüzün tartışmasız en önemli hastalığı. Hücrelerin kontrolsüz çoğalması kansere neden olur. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biri kanserdir.

Yeşil çayın sık olarak tüketildiği Uzak doğu toplumlarında yürütülen saha çalışmaları yeşil çayın kanserlerin önlenmesinde etkili olabileceğini ortaya koyuyor. Nitekim son yıllarda gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar da bu bulguları açık bir şekilde destekliyor.

Yeşil çay yemek borusu kanserini erkeklerde %57, kadınlarda %60 oranında
önlemektedir. Yine erkeklerde prostat kanseri riskini yüzde 48 oranında azaltmaktadır.

Yeşil Çay Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Yeşil çay 30-40 mg kafein içerir. Sağlıklı, yetişkin bir bireyin günde maksimum 400 mg kafein alması gerekmektedir. Gün içerinde tüketilen siyah çay, kahve gibi diğer kafein içeriği yüksek besinler de düşünüldüğünde, yeşil çay tüketimi 2-3 fincan olmalıdır.

Yeşil Çay Kaç Kaloridir?

100 gr demleme yeşil çay kalori değeri 0 kcal’dir. 1 normal fincan yeşil çayı 150 gr olarak düşünebilirsiniz.

Hamilelikte Yeşil Çay Tüketimi

Bazı bilimsel çalışmalar hamileliğin ilk 3 aylık döneminde içilen aşırı miktardaki yeşil çayın, bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bunun temel nedeninin yeşil çay içerisinde yer antienflamatuar maddeler olmasıdır. Ayrıca yeşil çay içerisindeki kafein oranının da yüksek olması nedeniyle pek tavsiye edilmemektedir.

Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir Mi?

Kadınların bir çoğu doğum sonrasında zayıflamak için birçok farklı yöntem uygulamaktadırlar. Ancak bu yöntemlerin bir çoğu da bir o kadar zararlı olabilmektedir.

En sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilen yeşil çay, antioksidan açısından zengin olmasına rağmen kafein içermesi nedeniyle maalesef emziren anneler için tüketilmesi tavsiye edilmez.

Leave a Reply