Göbek Eritme Hareketleri Gerçekten Var Mı?


Göbek eritme hareketleri
Göbek Eritme Hareketleri

Yediğiniz fazla kaloriler doğrudan karın, kalça ve bacakların bilhassa üst bölümlerinde  yağ olarak geri döner. Bunlar genellikle genleriniz, hormonlarınız, yaşınız, yaşam tarzınız ve diğer faktörler nedeniyle yağ depoladığınız alanlardır. Vücudunuzun depoladığı bu yağları özellikle göbek yağlarını eritmek için ne pek çok egzersiz tavsiye edilmektedir. Peki gerçekten göbek eritme hareketleri var mı? Sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama mucizevi göbek eritme hareketleri diye bir şey yoktur.

Evet karın kaslarına yönelik pek çok egzersiz var ama bunları göbek eritme hareketleri olarak değerlendirmek yanlış olur. Vücudunuzda biriken yağı eritmek için sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersize ihtiyacınız vardır. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için “Göbek Eritme Yolları Nelerdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazımızın konusunu oluşturan göbek eritme hareketleri aslında yağ yakımını hızlandıran egzersiz çeşitleri ile karın kaslarını geliştiren hareketlerdir.

Göbek Eritme İçin Ne Yapmalı?

Göbek eritme hareketleri mitine geçmeden önce yağ yakmanın en iyi yolunu bulmak için vücudunuzun enerjisini nasıl aldığıyla ilgili bazı temel gerçekleri öğrenelim: Vücut yakıt için karbonhidrat ve yağları kullanır. Egzersiz sırasında az miktarda protein kullanılır, ancak proteinler esas olarak egzersiz sonrası kasları onarmak için kullanılır.

Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi nereden kullandığı yaptığınız faaliyete bağlı olarak değişecektir. Hızlı tempolu koşu gibi daha yüksek yoğunluklu egzersizler için, vücut yağdan çok karbonhidrattan faydalanacaktır. Bunun nedeni, enerji için karbonhidratları parçalamak için mevcut metabolik yolların, yağ parçalanması için mevcut yollardan daha verimli olmasıdır.

Uzun ve daha yavaş tempolu egzersizler için ise karbonhidrattan çok yağ, enerji için kullanılır.

Ancak konu kilo kaybı söz konusu olduğunda ise ne tür bir yakıt kullandığınız önemli değildir. Önemli olan, kaç kalori aldığınıza karşılık kaç kalori yaktığınızdır. Günlük aldığınız kalori miktarı ihtiyacınız olandan fazla ise vücut fazla kaloriyi yağ olarak depolar.

Sonuç olarak ancak yediğinizden daha fazla kalori yakmadığınız sürece vücudunuzdan yağ eksilmez. Yani göbek yağlarını eritmek için yediğinizden daha fazla kalori yakmanız gerekir.

Göbek Eritme Hareketleri Efsanesi

Başta da söylediğim gibi göbek eritme hareketleri denebilecek bölgesel bir hareket yoktur. Mekik çekmek, plank hareketi yapmak karın kaslarınızı güçlendirir ancak göbek yağlarını eritmez. Yapılan tüm egzersizler yakılan kalori miktarını yükseltir ve kas kütlenizi arttırır.

Aşağıda evde her hangi bir alete gereksinim duymadan kolaylıkla yapılabilecek, kalorilerinizi yakmanıza yardımcı olacak ve karın bölgenizdeki kaslarınızı geliştirecek en etkili egzersizlere yer verdim.

Mekik

göbek eritme hareketleri
Mekik

Mekik çekmek, karın bölgesindeki kasların güçlenmesini ve ortaya çıkmasını sağlayan bir hareket türüdür. 

Mekik hareketi için sırt üstü uzanılır ve dizler kırılarak ayak tabanları yere basılı tutulur. Dizlerin kalça hizasında açık olması önemlidir. Dizler, kalçaya ne çok yakın ne de çok uzak mesafede olmalıdır. Bel bölgesinin tamamen yere değdiğinden emin olunmalıdır. Bel bölgesinde boşluk olması durumunda alta rulo hâline getirilmiş bir havlu konulabilir. Hareketin etkin olabilmesi ve herhangi bir sakatlığa sebep olmaması için bel altında hiçbir boşluk olmaması gerekir.

Her iki el, başın arkasına konulmalı; ancak eller, kenetlenmemelidir. Başparmaklar, kulakların arkasına gelecek şekilde yerleştirilebilir. Dirsekler, dışa doğru tutulmalı ve çene hafif yukarı kaldırılmalıdır. Göğüs ve çene arasında biraz boşluk olması gerekir.  Karın içeri çekilerek iyice sıkılır ve baş, boyun ve kürek kemikleri, aynı anda yerden kaldırılarak birkaç saniye beklenir. Daha sonra yavaşça sırt üstü pozisyona geri gelinir. 

Şınav

Göbek eritme hareketleri
Şınav

Şınav, sadece göbek yağıyla mücadele konusunda basit ama etkili bir egzersiz değildir, aynı zamanda genel fiziksel zindeliği korumak için de mükemmeldir. Sonuçta, dünya çapında askeri eğitimde çok yaygınlar.

Yüz üstü yere uzanıp kollarınız üzerinde vücudunuzu kaldırın.Göğsünüzü aşağı indirip yere paralel olana kadar kollarınızı kullanarak, vücudunuzu kaldırıp ve indirin. Daha fazlası için “Şınav Çekmenin Faydaları” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Burpee

Göbek eritme hareketleri
Burpee

Burpee, yağ yakmanıza yardımcı olacak basit bir egzersizdir. Bunu yapmak için: Avuç içi yerleriniz düz bir şekilde yerleştikten sonra çömelme pozisyonuna geçin. Kollarınızı uzatarak ayaklarınızı geriye yaslayın ve tahta pozisyonuna geçin. Derhal ayaklarınızı çömelme pozisyonuna getirin. Sonra çömelme pozisyonundan tekrar ayağa kalkın.

Dağ Tırmanışı (Mountain Climber)

göbek eritme hareketleri
Tırmanma Hareketi

Kollarınızı omuzlarınızın hemen altına düz bir şekilde yerleştirerek şınav pozisyonu alın. Vücudunuz omuzlarınızdan ayak bileklerinize dek düz bir çizgi oluşturmalıdır. Karın kaslarınızı sıkın ve vücudunuz omuzlarınızdan ayak bileklerinize kadar düz bir çizgi oluşturacak şekilde tek ayağınızı yerden kaldırıp dizinizi göğsünüze doğru çekin. Başlangıç pozisyonuna dönün ve hareketi diğer bacağınızla tekrar edin.

Plank

Göbek eritme hareketleri
Plank

Şınav pozisyonuna benzemekle beraber kollar 90 derece kırılarak dirsekler yerde olarak sabit bir şekilde beklenilen bir harekettir. Başlangıçta 30 saniye daha sonraki zamanlarda 1 dakika yapılabilir. Aynı pozisyon sağ ve sola doğru yan şekilde alarak yapıldığında yan kasları çalıştırır.

Bisiklet Hareketi

Göbek eritme hareketleri
Bisiklet Hareketi

Yere sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün. Elleri, ensede olacak şekilde birleştirin. Sol dizi kaldırın ve sağ dirseğe değdirmeye çalışın. Tekrar sırt üstü yataın ve bu sefer sağ dizi, sol dirseğe değdirmeye çalışın.

Ters Mekik (Reverse Crunch) :

Ters Mekik

Kolların yanlara doğru uzatarak sırt üstü uzanın. Dizlerinizi yukarı kaldırın, böylece baldırlarınız yere dik şekilde kalsın. Kalçalarınızı yerden yavaşça kaldırın ve dizlerinizi vücudunuza doğru çekin. Karın kaslarınızı kasılmaya başlayacaktır.

İp Atlamak

Göbek eritme hareketleri
İp Atlama

Sadece aşırı yağ yakmak için harika bir yol değil, aynı zamanda vücut zindeliğini korumak için de iyi bir egzersizdir. Ayrıca eğlenceli ve yapılması kolaydır.

Leave a Reply