BARFİKS ÇEKMEK İÇİN 5 NEDEN


BARFİKS ÇEKMEK İÇİN 5 NEDEN

Barfiks çekmek az çok spor yapan hemen herkesin bildiği ancak uygulamasının zor olmasından dolayı pek çoğunun tercih etmediği bir harekettir. Aslında barfiks çekmek vücut ağırlığı ile yapılabilecek en faydalı hareketlerden biridir. Düzenli olarak barfiks çekmek fiziğinizde gözle görülür bir değişim yaratır. Siz de hareketi uygulamak zor geldiği için yapmaktan kaçınanlardansanız barfiks çekmek için 5 neden konulu yazımız tam size göre. O zaman barfiks çekmek ne işe yarar? Barfiks çekmenin faydaları nelerdir? Barfiks çekmek nasıl geliştirilir? hep birlikte bakalım.

BARFİKS ÇEKMEK TÜM ÜST VÜCUDU ÇALIŞTIRAN BİLEŞİK (COMPOUND) BİR HAREKETTİR:

Bileşik hareketler denince aklımıza ilk gelen egzersizler; deadlift, bench press ve squat olur Bu egzersizlerin ortak noktası, daha fazla ağırlık kaldırarak gerçekleştirilmeleri ve aynı anda birden çok kas grubunun çalıştırmalarıdır. Aslında barfiks çekmek te pek çok kas grubunu çalıştıran bileşik bir egzersizdir. Tüm vücudunuzu bir çubuğa asılarak zeminden yukarı kaldırmak, tek bir kasın çalışmasından çok daha fazla güç gerektirir.

Peki barfiks çekmek hangi kasları çalıştırır? Barfiks çekerken vücudun alt kısmı fazla çalışmaz, ancak başta sırt ve kanat kasları olmak üzere, vücuttaki tüm çekici kas gruplarını çalışır. Biceps’ler, omuzun belli bir bölümü ve göğüs kasları dahil tüm üst vücut kasları harekete geçer. Şimdi en önemli soru geliyor: Bir kerede birçok kas grubunu çalıştırmanın faydaları nelerdir? Her şeyden önce, işlevsel şekilde kuvvet kazandırır. Antrenmanlarınız çok fazla izole hareketlere odaklanmışsa, güzel bir pazı kümesi oluşturabilirsiniz, ancak fonksiyonel anlamda güçlü olmazsınız. Barfiks çekmek tüm vücudunuzun gücünü doğal bir şekilde arttırır.

Bileşik hareketlerin genel olarak faydalarını şöyle özetleyebiliriz:

 1. Güç artışı sağlar.
 2. Kas gelişimi daha hızlı olur.
 3. Büyüme hormonu salgılanmasını arttırır.
 4. Kalori yakımı daha fazla olur.
 5. Metabolizmayı hızlandırır.

ÜÇGEN VÜCUT İSTİYORSANIZ BARFİKS ÇEKMELİSİNİZ:

Barfiks, bileşik hareket olarak pek çok kas grubunu çalıştırsa da, gerçekten öne çıktığı kısım sırt kaslarıdır. Gerçekten büyük, güçlü ve gösterişli bir görünüm için gelişmiş sırt kaslarına ihtiyacınız vardır. Sırtınızı çalıştırdıkça bu kaslarınız kaçınılmaz olarak büyüyecek ve vücuda çekici ve güçlü görünen bir V şekli fiziği verecektir. Bunun için de özellikle barfiks gibi barda yapılan egzersizler sırtın üst bölgesinin genişlemesini sağlayacaktır.

Omuz kasları üç bölümden oluşur;

-Anterior (ön)
-Lateral (yan)
-Posterior (arka)

Üçgen görünüm için bunların arasındaki en önemli bölüm lateral (yan) bölgedir. 

Güzel ve geniş bir üst sırta sahip olmak için egzersizlerinizde daha çok geniş tutuş kullanmaya dikkat edin ancak sürekli tek bir barfiks şekline bağlı kalmaktan kaçının. Bunun yerine farklı çeşitleri ile (pull ups, chin ups, enseye doğru çekiş ve eller geniş açılarak çekiş gibi) barfiks çekmeniz çok daha faydalı olacaktır.

BARFİKS KAVRAMA KUVVETİNİ ARTIRIR

Bir egzersiz programı oluşturulurken, genellikle göğüs, sırt, omuz ve kol rutinleri belirlemek için saatler harcanır ancak kavrama gücü konusu genellikle göz ardı edilir. Şunu belirtmek isterimki yeterli bir kavrama kuvveti olmadan istenen ağırlıkları doğru bir şekilde kaldırmak mümkün olmaz.

Kavrama kuvveti genel olarak fiziksel gücün, el ve önkol kas performansının işlevsel bir indeksi olarak gösterilir. Basitçe kız arkadaşınız sizden konserve kapağını açmanızı istediğinde kullandığınız kuvvet işte bu grip strenght yani kavrama kuvvetidir. Barfiks çekmek, aynı anda daha büyük kas gruplarını oluştururken tutuşunuzu güçlendirmenin de harika bir yoludur.

Kavrama kuvvetinin bazı faydaları şunlardır:

 • Daha ağır yükler kaldırmanızı sağlar
 • Dayanıklılığı artırır
 • Spor yaparken sakatlık riskini azaltır
 • Evdeki kavanozları kolayca açmanızı sağlar (bu konu çok önemli)

BARFİKS FARKLI AÇILARDAN KASLARINIZI ÇALIŞTIRMAYI SAĞLAR:

Barfiks çekmek çok yönlü bir egzersizdir. Tutuş şeklini, bacaklarınızın konumunu veya kollarınızla bar arasındaki genişliği değiştirerek, egzersizin vücudunuzu etkileme şeklini değiştirebilirsiniz. Örneğin, dar tutuş Biceps ve Ön kol kasını çalıştırırken, daha geniş kavrama ile yapılan barfiks kanat kaslarını daha fazla harekete geçirir. Yani daha yoğun olarak geliştirmek istediğiniz kaslarınıza odaklamak için yapabileceğiniz sayısız çeşitlilik vardır.

Yeri gelmişken bu barfiks çeşitlerinden bazılarını sıralayalım:

 1. Pull ups : Avuç içleri barı karşıya bakacak şekilde kavrar. Sırt kasları daha fazla çalışırken Bicepslere daha az yük biner.
 2. Chin ups: Avuç içleri pull ups’ın tersine kendimize doğru olacak şekilde barfiks çekilir. Bu şekilde barfiks çekmek sırt kaslarına ilave olarak biceps’lerinde çalışmasını sağlar.
 3. Neutral Tutuş: Avuç içleri bir bire dönük olacak şekilde uygulanır.Dirsek, kol ve omuzları zorlayan ileri düzey bir barfiks çeşididir.

BARFİKS ÇEKMEK HIZLI BİR GELİŞİM SAĞLAR:

Barfiks çekmenin bir diğer büyük yararı, sürekli olarak güç ve dayanıklılık kazanmanızdır. Bu, özellikle her gün bunları yaparsanız geçerlidir. Düzenli olarak daha fazla tekrar yaparsanız kaslarınızın tepki verdiğini göreceksiniz. Bir kez barfiks çekmeye başladınız mı bir kaç ay içinde 10 ya da daha fazlasını yapabilecek şekilde ilerleme kaydettiğinizi göreceksiniz. Zamanla hareketten daha fazla verim almak için daha fazla ağırlık ekleyebilirsiniz. Bunu bir kayış kullanarak ve üzerine bir ağırlık bağlayarak yapabilirsiniz. Bir dambıl’ı bacaklarınızın arasında da tutabilirsiniz. Belki de daha fazla ağırlık kaldırmanın en kolay yolu ağır bir sırt çantası kullanmaktır.

Çekme işlemlerini daha hızlı, daha yavaş yapmak, kendinizi aşağı indirirken bir anlık duraklamak gibi birçok farklı varyasyon deneyerek yapabilirsiniz. Bir önceki gün aynı tekrarlama türünde kaç tekrar yaptığınızı ve zaman geçtikçe daha fazla veya daha az yapıp yapamayacağınızı ölçmek gelişme sağlamanız için faydalı olacaktır.

One Response

Leave a Reply