Göbek Eritme Yolları Nelerdir?

Göbek eritme yolları
Göbek Eritme

Göbek eritme yolları veya göbek eritme yöntemleri gibi başlıkların google’da en çok aranan kelimeler arasında olduğunu biliyor musunuz? Yani, yalnız değilsiniz. Kilolu olduğunu düşünen hemen herkes mucizevi göbek eritme yolları bulmak için çaba gösterir. İnsanlar güzel bir görünüm için göbek eritme yolları araştırsa da esas amaç sağlıklı bir yaşam olmalıdır. Çünkü aşırı kilo ve yağlar diyabet, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarına yol açmaktadır. Özellikle karın bölgesinde aşırı yağlanma olan kişilerin ani ölüm riskinin daha yüksek olduğu değerlendirilmektedir. İşte bu sebeple göbek eritme yolları başlıklı yazımızı okumadan geçmemenizi tavsiye ediyorum.

Göbek Eritme Yollarını Öğrenmeden Önce Bilmeniz Gereken Temel Kurallar

Göbek yağlarınızı eritmek elbette mümkündür ancak tek bir bölgedeki yağları eriten mucize bir yöntem yoktur. Yağ kaybettiğinizde, sadece göbek yağları değil, tüm vücudunuzdan kaybedersiniz. İşin temel mantığı şudur: Her bir kilo yağ 3500 kaloriye eşittir, bu nedenle haftada 1 kilo vermek için günde 500 ekstra kalori yakmanız gerekir. Egzersizle kalorilerinizi azaltıyorsanız göbek yağlarınızı eritmeniz de daha kolaydır.

Göbek eritme yolları nelerdir dendiğinde temel kurallar, sağlıklı bir diyet (mutlaka bir doktorun tavsiyesi doğrultusunda yapılmalı), kardiyo yapmak, düzenli ağırlık antrenmanları uygulamak ve karın kaslarınızı sıkılaştırmak için karın antremanı yapmaktır.

Bu temel kuralları bilir ve düzenli olarak uygularsanız hem göbek yağlarını eritir güzel bir fiziğe sahip olabilirsiniz hem de sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek bir hayata kavuşabilirsiniz. Bunun için sağlıklı bir yaşam için neden spor yapmalı konulu yazımıza bir göz atabilirsiniz.

Göbek Eritme Yolları 1: Sağlıklı Bir Diyet Yaparak Beslenme

Beslenme konusunda en ideali bir diyetisyene gitmek ve vücut değerlerinize göre vereceği diyeti takip etmektir. Eğer amacınız kilo vermek ve göbek eritmek ise günlük ihtiyacınızdan daha düşük kalori almanız gerekir. Ancak bunu yaparken kesinlikle yeme içmeyi tamamen bırakıp hızlıca kilo kaybetme yoluna gitmeyin. böyle bir uygulama sağlığınızı bozacak şekilde kötü sonuçlara neden olabilir.

Göbek eritme yollarından birincisi olarak beslenmede dikkat edilmesi gerekenler:

Şekerden Uzak Durmak Göbek Eritme Yolunda Atılacak En İyi Adımdır:

Özellikle tatlıları bakımından Türk mutfağı eşsizdir. Baklavalar, fıstık sarmalar, künefeler, şerbetler say say bitmez. Bu konuda şanslı mıyız yoksa şanssız mıyız karar veremedim çünkü ne yazık ki aşırı şeker alımı, birçok insanda kilo almanın temel nedenidir. Bu nedenle göbek eritme yollarını bulmayı arıyorsanız şeker tüketimini mutlaka kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

Şeker fruktoz içerir. Fruktoz aşırı tüketildiğinde karaciğer bunu yağa dönüştürür. Bununla birlikte aşırı şeker tüketiminin birkaç kronik hastalıkla bağlantılı olduğu değelendirilmektedir. Bunlar kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, obezite ve karaciğer yağlanmasıdır.

Özetle hem sağlıklı olmak hem de göbek eritmek için şeker tüketimini kontrol altına alın.

Daha Fazla Protein Tüketmek Uzun Dönemde Göbek Eritmeye Yardımcı olur:

Protein, kilo verme konusunda en önemli makro besindir. Ayrıca göbek yağı eritme konusunda uzun dönemde yararlı olduğu bilinmektedir.

Protein tüketmek açlık hisini azaltarak daha az kalori tüketmenize yardımcı olur. Kilo kaybı sizin hedefiniz ise, o zaman protein tüketimini arttırmak belki de diyetinizde yapabileceğiniz en etkili değişikliktir.

Kilo verdikçe vücudunuzun yağ oranının düşmesi için kaslarınızı kaybetmediğinizden emin olmalısınız. Göbek eritmek için az yemek yeterli diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kaybedilen kilonun nereden verildiği önemlidir. Kaslardan ya da sudan verilen kilo sağlıksız kabul edilmektedir. Verdiğiniz kilonun yağ kütlelerinin erimesiyle gitmesi bu noktada büyük önem taşır. Bu konu ile ilgili daha fazla bilgi için “Kilo vermek mi? Yağ yakmak mı?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Protein kasları besleyen en önemli besin grubudur. Proteinin etkili olduğunu gösteren çalışmaların çoğunda günlük alınan kalorilerin % 25-30’unun proteinden alınması gerektiği belirtilmektedir. Göbek eritme yolları arasında proteinli beslenme uzun dönemli etkileri olan önemli bir husustur. Bu nedenle haşlanmış yumurta, balık, deniz ürünleri, baklagiller, kuruyemiş, et ve süt ürünleri gibi yüksek proteinli gıda alımınızı artırmak için çaba gösterin. Bunlar diyetteki en iyi protein kaynaklarıdır.

Karbonhidratı Azaltmak Göbek Eritmek İçin Etkin Bir Yoldur:

Düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı diyetler karşılaştırıldığında, düşük karbonhidratlı diyetlerin özellikle göbek yağı ve karaciğerin etrafındaki yağı hedeflediğini gösteren bilimsel çalışmalar bulunmaktadır. Bunun anlamı, düşük karbonhidrat diyeti nedeniyle kaybedilen yağın özellikle yüksek bir oranı karın yağlarıdır. Rafine yani işlenmiş karbonhidratlardan kaçınmak (şeker, şeker, beyaz ekmek, vb.) göbek yağlarını eritmek için dikkate almanız gereken bir husustur.

Göbek Eritme Yolları 2: Kardiyo Yapmak

Kardiyo çalışması son zamanlarda çokça ifade edilen bir tabir oldu. Aşırı kilolu olan hemen herkesin hedefi iyi bir kardiyo programı ile zayıflamak ve fit bir görünüme kavuşmaktır.

Kalp ve kan damarları ile birlikte vücudun dolaşım sistemine “kardiyovasküler” sistem denir. Kardiyo; kalp, damar ve akciğerleri yoğun bir şekilde çalıştırıp güçlendiren egzersiz türüdür.

Koşu, yüzme, hızlı yürüme, ip atlama, yüksek tempolu antremanlar gibi kalp ritiminin yükseldiği egzersizler kardiyo’dur. Şimdi kısaca kardiyo şekillerine göz atalım:

Yürümek:

Yürümek, yağ yakmanın ve karın kaslarınızı çalıştırmanın harika bir yoludur. Haftada en az 5 kez en az 30 dakika yürüyün. En fazla kaloriyi yakmak için, yürürken karın kaslarınızı sıkın. Normal bir şekilde konuşabileceğiniz ancak şarkı söylemekte zorlanacağınız bir tempoda ve kollarınızı sallayarak yürümek daha faydalı olacaktır.

Koşmak

Yürümek size biraz yavaş geliyorsa, onun yerine koşmayı tercih edebilirsiniz. Koşarak, saatte yaklaşık 500-600 kalori yakabilirsiniz ve hepsinden iyisi, koşmak için spor salonuna gitmek zorunda da değilsiniz.

Koşarken kalori yakmanın haricinde koşu bittikten sonra da vücut enerji kaybetmeye devam eder. Koşarken vücut bol miktarda oksijen alır, bu oksijen vücudun kalori yakma kapasitesini arttırır. Metabolizma hızı, vücudun bir günde yaktığı kalori miktarını gösterir. Eğer metabolizma hızınız artarsa, vücudun kalori yakışı da artar, böylece daha çabuk kilo verebilir ve göbek yağlarını eritebilirsiniz.

Ayrıca koşu, obezite, yüksek tansiyon, kolesterol ve diyabet gibi hastalıklarla da mücadele etmede yardımcı olur.

Gördüğünüz gibi koşmak göbek eritme yolları içinde en önemli aktivitelerden biridir.

HIIT Kardiyo

HIIT, high intensty interval training yani “yüksek yoğunluklu aralıklı antremanın kısaltmasıdır.

Bir HIIT antremanı genel olarak, belirli aralıklarla yüksek tempolu hareketleri ve ardından kısa srüeli dinlenmeleri içerir. Mesela, 50 metre süratli koşunun ardından 50 metre kadar yavaş koşu yapmak ve bunu 3 veya 4 set tekrarlamak gibi.

Genellikle bir HIIT antremanı 20-25 dakika sürer. En büyük avantajı kısa sürede yüksek kalori yakmayı sağlamasıdır.

Göbek Eritme Yolları 3: Ağırlık Antremanı Yapmak

Genellikle göbek eritmek için yapılan fitness programları yüksek yoğunlukta kardiyo programına dönüştürülür. Aslında yağ yakmak ve zayıflamak için yapılacak bir fitness programı kardiyo çalışması ile beraber ağırlık antremanlarını da ihtiva etmelidir.

Ağırlık antrenmanı, kasların hacmini ve gücünü arttırmaya yönelik egzersiz çeşididir. Genellikle squat, bench press, deadlift, dumbell curl, barbell row gibi bar veya dumbell gibi ağırlıklar kullanarak yapılan egzersizler akla gelir.

Kas gelişimi veya kaslarınızı koruması açısından ağırlık antremanı yapılması gereklidir. Ağırlık antrenmanları ile artan kas kütlesi daha fazla kalori harcamanıza sebep olur. Bu nedenle uzun vadede göbek eritme yollarından biri olarak ağırlık antremanlarının kilo vermeye oldukça büyük katkı yapacağına emin olabilirsiniz. Bu linklerden “Başlangıç Seviye ve “Orta Seviye” fitness programlarına ulaşabilirsiniz.

Göbek Eritme Yolları 4: Karın Kaslarını Sıkılaştıran Egzersizler Yapmak

Mekik çekmek, plank hareketi yapmak karın kaslarını geliştirir, bel bölgenizi toparlar ancak tek başına göbek yağlarını eritme için yeterli değildir. Karın kaslarını çalıştıran egzersizler ancak baştan beri belirtilen göbek eritme yolları ile beraber uygulandığında etkili olurlar.

En etkili karın kası hareketleri şunlardır:

Mekik (crunch):

Yere sırt üstü yatılır dikkat edilmesi gereken nokta yere yattığımızda bel boşluğu bırakmayacak şekilde sırtımız yere iyice yapıştırılmalıdır. Hareketi yaparken önemli olan vücudu yukarı doğru kaldırarak karın kaslarını sıkıştırmaktır. Dizlerinize kadar vücudunuzu doğrulttuğunuz tam mekik yerine yarım mekiği tavsiye ederim.

Ayaklar Yukarıda Mekik (Legs up crunch):

Dizler kırık bir şekilde bacaklar yukarı kaldırılır ve yine boynu öne doğru eğmeden vücut yukarı kaldırılmalıdır.

Plank ve Yan Plank:

Şınav pozisyonuna benzemekle beraber kollar 90 derece kırılarak dirsekler yerde olarak sabit bir şekilde beklenilen bir harekettir. Başlangıçta 30 saniye daha sonraki zamanlarda 1 dakika yapılabilir. Aynı pozisyon sağ ve sola doğru yan şekilde alarak yapıldığında yan kasları çalıştırır.

Ters Mekik (Reverse Crunch) :

Kolların yanlara doğru uzatarak sırt üstü uzanın. Dizlerinizi yukarı kaldırın, böylece baldırlarınız yere dik şekilde kalsın. Kalçalarınızı yerden yavaşça kaldırın ve dizlerinizi vücudunuza doğru çekin. Karın kaslarınızı kasılmaya başlayacaktır.

Bisiklet Hareketi:

Yere sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün. Elleri, ensede olacak şekilde birleştirin. Sol dizi kaldırın ve sağ dirseğe değdirmeye çalışın. Tekrar sırt üstü yataın ve bu sefer sağ dizi, sol dirseğe değdirmeye çalışın.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için “Göbek Eritme Hareketleri” konuyu yazımıza göz atabilirsiniz.

Leave a Reply